‘Doğumunun 100.Yılında Tarık Buğra’ programlarının Akşehir Açılış Paneli ve isim değişikliği yapılan ilçe halk kütüphanesinin Akşehir Tarık Buğra Halk Kütüphanesi olarak açılışı gerçekleştirildi.

İlçe halk kütüphanesinin isim değişikliği vesilesiyle yapılan konuşmalarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayımları Daire Başkanı Sedat Akçakoyunluoğlu;  kütüphane ve belediyenin okuma kampanyaları sayesinde yeni Tarık Buğra’lar yetişmesini temenni ettiklerini belirtti. Tarık Buğra’nın eşi Hatice Bilen Buğra da; ‘’ Tüm yazarların kıymetini bilmek kazandırır.’’ diyerek, katkısı olanlara teşekkür etti.

Tarık Buğra’nın eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış eserlerin paylaşıldığı panelin başlamasından önce, Anadolu Mektebi tanıtım videosu izlendi. Açılış konuşmasını yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; ‘’ Milli Mücadele günlerini en güzel anlatan yazarlardan olan Tarık Buğra’yı rahmet ve saygıyla anıyoruz. Hemşehrimizin eserleri buram buram Anadolu ve Akşehir kokar. Türkçesi mükemmeldir. Adını ve eserlerini yaşatmak boynumuzun borcudur. Kütüphaneye onun isminin verilmesinde katkısı olanlara teşekkür ederim.’’ifadelerini kullandı.

Panel Başkanı idaresinde dört panelist öğrenci, yazarın tüm eserlerini ve bu eserler hakkında yazılmış kitapları okuyarak edindikleri çıkarımları dinleyicilerle paylaştıktan sonra bir değerlendirme yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu; ‘’Gençler bizi umutlandırıyor. Onların aralarından da yazarlar ve edebiyatçılar çıkacaktır.’’şeklinde konuştu.

Panel sonrasında söz alan konuşmacılardan Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk; ‘’İlk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensupları yeterince okumadıkları için İslam Alemi sürekli sıkıntılar yaşıyor. Ortalama 80 yıl olan ömrü boyunca insan sadece birkaç yüz kitap okuyor. Var olan milyonlarca kitabın arasından seçerek çok daha fazla okumalı ve hayat görüşümüzü oluşturmalıyız. Pozitif bilimlerin yanında manevi değerlere de yer verilmelidir ve Anadolu Mektebi bu noktada önemli bir görevi yerine getirmektedir.’’ diyerek, katkılarından dolayı Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya bir plaket takdim etti.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, lise çağındaki bir öğrencinin, bir yazarın tüm eserlerini okuyarak panelist olmasının sıradan bir olay olmadığını vurgulayarak; ‘’Bu çalışmaları onları güzel yerlere taşıyacaktır. Akşehir Nasreddin Hoca’sı ve Tarık Buğra’sıyla bir çok ilden daha şanslı ve ileri bir noktadadır. Ancak Konya’dan alınan destek yeterli değil. Mevlana’dan başlayarak tüm bu değerlerimizin bir arada olduğu çalışmalar yapılabilir.’’dedi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü de aynı noktaya değindiği konuşmasında; ‘’Konya ve 3 merkez ilçeden sonra Akşehir’de bu önemli paneli gerçekleştiren konuşmacılar çok değerli. Akşehir bu konuda öncülük yapıyor ancak Konya Tarık Buğra’ya yeterince sahip çıkmıyor. Bu yıldan başlayarak durumun değişmeye başladığını görüyoruz.’’diyerek, şöyle devam etti: ‘’1968 yılıyla başlayan kamplaşma ortamında yazılarıyla dikkat çeken Tarık Buğra, ben dahil bir çok insana edebiyatı sevdirdi. Kendisi, ‘Eğer ortada bir başarı varsa, bunu yalnızlığıma borçluyum.’ demişti. Anadolu Mektebi öğrencileri de her davete evet dememeyi, gerektiğinde hayır demeyi bilirlerse, çok yol alırlar.’’

Daha sonra Artvin Yusufeli, Karapınar ve Fen Lisesi’nden olmak üzere 3 öğrenciyi sahneye çağıran Güçlü, öğrencilerin görüşlerini paylaşmalarını istedi. Son olarak Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu, panelin genel bir değerlendirmesini yaptı. Konuşmaların tamamlanmasıyla panelist öğrencilere ve protokol üyelerine plaketleri takdim edildi. Etkinlikler, Akşehir Şehit Zeynep Sağır Kız Anadolu Lisesi, Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi, Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi ve Akşehir İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından verilen panellerle devam etti.

11 farklı ilden 40’ı panelist 130 öğrencinin katılımıyla yapılan Tarık Buğra anma programları doğrultusunda Konya’da yapılan panele de, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Servet Altuntaş da katılmış, yazarın eşi Hatice Bilen Buğra; ‘’ Tarık Buğra hayatta olsaydı ve gençlerle dolu bu salonu ve bu sahneyi görseydi hüngür hüngür ağlardı.’’ şeklinde konuşmuştu.

Programın Kapanış Paneli 27 Eylül 2018 Perşembe günü saat 10:30’da Akşehir Kültür Merkezi’nde yapılacak.